Automatika Tanszék > Tanszékünkről

Tanszékünkről

 A korábbi Automatika Intézet jelenleg a Automatizálási és Energiarendszerek Intézet keretében tanszékként működik.

Az Automatika Tanszék jelenlegi arculatát, oktatási és kutatási profilját, ismertségét és elismertségét a több mint 35 éves fennállása alatt következetes munkával érte el. Az Tanszék vezetőinek és oktatóinak többsége mindenkor aktívan alkotó villamosmérnök volt. Nem meglepő tehát, hogy valamennyiük számára Kandó Kálmán jelentette a példaképet.

Kandó Kálmán fázisváltós mozdonya (melynek egyik utolsó példánya az Intézet parkját díszítette) a saját korában az elektrotechnika, a villamos méréstechnika, a villamos gépek és készülékek, a villamos hajtások legmagasabb szintjét képviselte. Az Automatika Tanszék ennek a tématerületnek, illetve az ebből kifejlődött, korszerűsödött tudományoknak, a műszaki (technológiai) folyamatok önműködő irányításának szakterületét műveli. A mikroszámítógépes hálózatok, vezérlő és szabályozóberendezések sokoldalú alkalmazására készíti fel a villamosmérnököket. Részletesen foglalkozik a tipikus érzékelő és beavatkozó szervek, a digitális irányítástechnika, a programozott logikai áramkörök, az áramirányítók és teljesítményelektronikai berendezések, a villamos gépek és készülékek, a Robotok és CNC gépek, a szabályozott villamos hajtások, a jármű- és autóelektronika elméletével, alkalmazásával és üzemeltetésével. A fent soroltak a Tanszék nevének megfelelően az AUTOMATIKA szóban foglalhatók össze.

Sikereinket bizonyítja, hogy az utóbbi időkben évente 100-130 hallgató számára adtunk ki villamosmérnöki oklevelet az Automatizálási Szakirányon, és egy felmérés szerint a nálunk végzett villamosmérnökök a elégedettek a diploma utáni elhelyezkedési lehetőségeikkel.

Az Automatika Tanszék igazgatója: Dr. Semperger Sándor egyetemi docens.

Az oktatási- valamint a kutató-fejlesztő munka optimális összehangolása három szakcsoportban (szakmai műhelyben) történik. A tananyagnak a hazai igényekhez illetve az európai partner intézmények képzési programjához történő illesztése így folyamatosan biztosított.

Az Tanszék 17 főállású oktatónak ad munkát. Az oktatást közvetve segítők (Tanszéki mérnökök, adminisztrátorok, technikusok) száma 12. Az oktatók egy-egy tanévben közel 1500 hallagtó képzésében vesznek részt a Villamosmérnöki, a Műszaki Informatika, a Műszaki Menedzser, a Mérnöktanári, az angol nyelvű Integrált Mérnöki és a Villamos Mérnökasszisztens szakokon. A Tanszék oktatói részt vállalnak továbbá az idegen nyelvű szakmai oktatásban is (kritériumtárgyak).

Nemzetközi kapcsolatok

Tanszéknek Socrates-Erasmus szerződések keretében többek között a Béthune IUT-vel (Franciaország), az ECAM-al (Brüsszel, Belgium), a Savonia Polytechnic-kel (Kuopió, Finnország) és a Brémai főiskolával vannak kétoldalú nemzetközi kapcsolatai. Ezen megállapodások alapján a nevezett intézmények között oktató-, illetve hallgatócsere folyik (évente 5-8 hallgató vehet részt külföldi szakmai képzésben).

Automatika Tanszék